Platforma Q & A

Ai nevoie de raspunsuri la intrebarile tale? Incurajam oamenii sa impartaseasca si sa creasca cunostintele celoralalti. In aceasta sectiune oricine poate sa scrie o intrebare despre orice subiect, sa citeasca raspunsuri de calitate, personalizate si relevante si sa-si impartaseasca propriile pareri cu ceilalti.
  1. Utilizator anonim
  2. Contabilitate & Fiscalitate
  3. Luni, 11 Mai 2020
  4.  Aboneaza-te prin email
Clientii societatii actionare depun din greseala o suma in contul societatii A.
Este legal ca societatea A sa transfere banii catre societatea actionara ca transfer eronat?
Trebui intocmit vreun document care sa stea la baza acestui transfer?
Evalueaza aceasta postare:
Comentarii
Nu au fost adaugate comentarii.
Raspuns acceptat
Alina Potorac
Administrator Firma
Raspuns acceptat In asteptarea moderarii
0
Voturi
Anuleaza
In situatia in care a incasat o suma necuvenita, societatea trebuie sa o restituie. Daca informatiile din ordinul de plata/ extrasul de cont identifica plata ca fiind in contul societatii actionare, sumele pot fi virate beneficiarului, insa este recomandat sa aveti o solicitare in acest sens de la persoana care a efectuat plata eronata.

Din punct de vedere TVA aceste sume nu intra in baza de impozitare TVA conform art.286 alin. (4) lit. e) din Codul Fiscal.
Comentarii
Nu au fost adaugate comentarii.
  1. mai mult de o luna in urma
  2. Contabilitate & Fiscalitate
  3. # Permalink


There are replies in this post but you are not allowed to view the replies from this post.